f Dubrownik, Chorwacja, Adriatycki, Dalmacja
  • Chorwacja

  • Kiedy?

  • Którzy?

  • Mapa
  • Plaże
  • Destynacja do odpoczynku
  • Oferta destynacji

Dubrownik, Chorwacja

Dubrownik - centrum najdalej na południe wysuniętego regionu Dalmacji i jego „wizytówka”, gwiazda z okładek prestiżowych światowych czasopism, zawsze na szczycie rankingu wśród najpiękniejszych miast świata. Dubrownik, jako niewyczerpane źródło natchnienia co roku odwiedzają artyści, a także członkowie rodzin królewskich i światowa śmietanka towarzyska. Dubrownik należy do nich, tak samo jak do każdego, kto go choć raz odwiedził. Po prostu, już po pierwszej wizycie, coś nas z Dubrownikiem łączy…

„Ci, którzy poszukują raju na ziemi, muszą przyjechać do Dubrownika”, napisał kiedyś George Bernard Shaw oczarowany miastem, którego doskonale zachowane mury obronne (dzisiaj pozostające pod ochroną UNESCO) na długości aż 1 940 metrów otaczają miasto, które w Chorwacji i na świecie, bez jakiejkolwiek przesady, nosi tytuł „Perły Adriatyku”. Położony na południu kraju, przez całe stulecia kolekcjonował najcenniejsze dzieła najwybitniejszych architektów i artystów tworzących w tym ciepłym klimacie. W niezwykłym klimacie tego regionu prócz śródziemnomorskiej floty wyjątkowo bujnie rozkwita roślinność subtropikalna z pachnącymi cytrynami, pomarańczami i mandarynkami, cudownymi palmami i agawami. Zdobią one renesansowe sady i kwitnące ogrody przy średniowiecznych kamiennych pałacach i tajemniczych klasztorach.

Miasto - pomnik lub miasto - muzeum pod patronatem organizacji UNESCO. Począwszy od murów obronnych z bastionami o długości 1940 m, przez ulicę Stradun, Słup Orlanda (Orlandov Stup), gotycko-renesansowe pałace Sponza, znany Pałac Rektorów (Knežev Dvor) oraz słynne kościoły i klasztory, Dubrownik jest bez sprzecznie wyjątkowym rozdziałem chorwackiego dziedzictwa kulturowo-historycznego.


Polecamy odwiedzić


Pałac Rektorów – prosta architektonicznie, harmonijna, gotycko – renesansowa budowla, która podobnie jak Republika Dubrownicka przetrwała burzliwe dzieje. Niszczyły ją eksplozje prochu, powtarzające się trzęsienia ziemi, a dzisiaj stoimy jednak przed nią i podziwiamy harmonię jej kamiennych kształtów.
Stradun - słynny Stradun, którego prawdziwe imię to Placa, jest ulubioną promenadą i deptakiem Dubrowczan, zwłaszcza osób młodszych, jak również turystów z całego świata. Jest główną ulicą starego miasta i sam po sobie stanowi atrakcję turystyczną. Spacerując po Stradunie pamiętajcie, że ulica wraz z otaczającymi ją fasadami budynków znajdowała się niegdyś pod powierzchnią morza.
Plaża Banje – została niedawno ogłoszona jedną z 10-ciu najlepszych plaż na świecie. Ta wyjątkowo atrakcyjna plaża znajduje się przy wejściu do starego miasta i zapewnia zapierający dech w piersiach widok na mury miasta.
Mury miasta - mury obronne Dubrownika są jednym z najbardziej monumentalnych zabytków fortyfikacyjnych w Europie. Stanowią zespół fortec otaczających stare miasto. Masywne mury o długości 1940 m nadają Dubrownikowi charakterystyczny, niezwykły i rozpoznawalny na całym świecie wygląd. Otaczają miasto kształtem nieregularnego wieloboku, z wieżą Minceta położoną w najwyższej, północno – zachodniej części miasta i twierdzą Św. Jana na północno – wschodniej, morskiej stronie.
Wielka fontanna Onorfio – znajduje się na początku starego miasta i głównej ulicy Stradun ( Placa ).
Została zbudowana w ok. 1400 roku jako symbol 12-kilomentrowego wodociągu zaopatrującego miasto w wodę od 1438 roku ( źródło wody stanowiła rzeka Dubrovačka ).
Twierdza Lovrjenac - imponująca, najwyższa wieża Dubrownika. Ów obiekt fortyfikacyjny często nazywany jest "Gibraltarem Dubrownika“ . Wyrasta na skale o wysokości 37-u metrów. Można do niej dojść od morskich kamyczków na Pilama, wspinając się zalesioną ścieżką.

Imprezy


Dubrownicki letni festiwal: festiwal odbywa się co roku w okresie od 10 lipca do 25 sierpnia.
Libertas Film Festival: pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych poświęcone promowaniu wolności przez kraje na całym świecie.
Międzynarodowy Festiwal Filmów w Dubrowniku: ma charakter konkursu, a nagroda przyznawana jest za najlepszy film fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy.
Kwarantanna: festiwal współczesnej sztuki performatywnej z różnymi formami alternatywnej, współczesnej ekspresji artystycznej.

Przeglądaj więcej