Pelješac, Chorwacja
Półwysep Pelješac znajduje się w połowie drogi między dwoma adriatyckimi perłami, Splitem i Dubrownikiem. Drugi co do wielkości chorwacki półwysep ma doskonały śródziemnomorski klimat, odpowiedni na uprawę winorośli i wyrób wyśmienitych win. Pelješac jest sławny także dzięki salinie, która przez wieki (dzisiaj też) zapewniała byt wielu mieszkańcom i miała duże znaczenie dla Republiki Dubrownickiej. Stare mury obronne to trzeci symbol, którym najczęściej opisuje się półwysep Pelješac, o którym miejscowi lubią mówić, że jest „przyrodą w swoim pierwotnym kształcie”.
Pelješac – stara opowieść ze smakiem soli
Ston, najbardziej znana miejscowość na Riwierze Pelješac, był jednym z ważniejszych miast Republiki Dubrownickiej. Mieści się tu najstarsza europejska salina oraz średniowieczne kamienne mury, które kiedyś były drugie pod względem długości na świecie, zaraz za Wielkim Murem w Chinach. Spośród twierdz, które chroniły miasto, na szczególną uwagę zasługują Veliki Kaštio i Podzvizd, z których rozpościera się widok na całe miasto i salinę.
Orebić to miasto morskich kapitanów, których domy, otoczone ogrodami z egzotyczną roślinnością, zapierają dech w piersiach. Tu znajduje się także muzeum morskie, które strzeże tajemnic starych wilków morskich. W pobliżu Orebicia znajduje się najwyższy szczyt na półwyspie, Sveti Ilija, z pięknym widokiem na pobliskie wyspy.
Kuna była tymczasową siedzibą księcia. Znajduje się w niej franciszkański klasztor z kościołem Delorita, najpiękniejszą budowlą sakralną poza Dubrownikiem. Trpanj jest znany z leczniczego błota, a ponad jego portem znajdują się ruiny średniowiecznej twierdzy. Viganj jest dumny z kościoła Gospa Ružarica, na którego ołtarzu znajduje się obraz bitwy morskiej pod Lepanto. Stara osada Potomje jest centrum produkcji najlepszych czerwonych chorwackich win.
Pelješac oferuje talerz znanego na świecie przysmaku - ostrygi z Malego Stonu
Riwiera Pelješac to najcieplejszy obszar chorwackiego wybrzeża, na którym kwitnie pachnący ogród śródziemnomorski, pełen migdałów, orzechów, granatów, cytrusów i kiwi.
Czyste morze, które czyni Pelješac atrakcyjną destynacją turystyczną, obfituje w wiele gatunków, będących cenionymi przysmakami. Spośród wielu rodzajów krabów, ryb i muszli na szczególną uwagę zasługują ostrygi. Mali Ston jest słynny z hodowli i przygotowywania tej delicji, która, oprócz wyjątkowego smaku i jakości, ma właściwości afrodyzjaka.
Półwysep Pelješac s przedrostkiem
Z punktów widokowych na Pelješacu jak na dłoni widać piękne krajobrazy ze wzgórzami, polami, niezliczonymi winnicami oraz morzem i niebem.
Zjedźcie ze wzgórz na wybrzeże, gdyż Pelješac oferuje turystom prawdziwy skarb – Viganj, który obok Zlatnego Rata na wyspie Brač jest najlepszym na windsurfing miejscem w Chorwacji. Jeśli nie jesteście wielbicielami tego sportu, odpocznijcie i zrelaksujcie się w Žuljanie, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych i największych plaż żwirowych nad Adriatykiem.