f Lopud, Chorwacja, Dubrownik
  • Chorwacja

  • Kiedy?

  • Którzy?

  • Mapa
  • Plaże
  • Destynacja do odpoczynku
  • Oferta destynacji

Lopud, Chorwacja

Wyspa Lopud – położona jest pomiędzy wyspami Koločep i Šipan, należący do wysp Elafitskich. Znajduje się też w dwóch zatokach: Lopud i Šunj. W zatoce Šunj znajduje się tu plaża o tej samej nazwie, jedna z najpiękniejszych plaż piaszczystych nad Adriatykiem.

Lopud leży w środku i naszym zdaniem jest najpiękniejszą z nich. Lopud ma pow. 4,63 kmkw. i najwyższy punkt Polacica 216 mn.p.m.  W tej chwili żyje tu 270 mieszkańcόw. Wieś Lopud położona jest w zatoce morskiej w pόłnocnowschodniej części wyspy z widokiem na Šipan. Piękna dolina przecinająca dwa wzgόrza wiedzie nas do zatoki morskiej Šunj na drugim końcu wyspy. Šunj jest znanym kąpieliskiem. Ma kształt jakby niecki z wąskim wejściem całkowicie wypełnionej białym piaskiem i z łagodnym brzegiem. Idealnym dla małych dzieci. Znajduje sie tu wiele punktόw gastronomicznych oraz wypożyczalnie parasolόw słonecznych i leżakόw.

Lopudzianinem był także słynny żeglarz i armator Miho Pracat. Wg dubrownickiego historyka Razzija, Lopud w XVI wieku miał 30 kościołów, liczne wille, kilka klasztorów i dużo więcej mieszkańców niż obecnie. Na wyspie są widoczne ruiny wczesnośredniowiecznych kościołów, willi i fortów. 

Franciszkański monaster z 1483 roku z klasztorem, wieżą obronną i murami, w swoim kościele św. Marii z Spilicy (Groty) przechowuje liczne cenne dzieła sztuki: poliptyk Pietra da Giovanni, tryptyk z pracowni Nikoli Bozidarevića, poliptyk Girolama da Santacroce, obrazy Bassana, mistrzów flamandzkich i in.

Kościół św. Marii z Sunja z XV wieku jest drogocennym pomnikiem kultury, w którym znajdują się obrazy Palme Starego, Natalina da Murano, Mateja Junčicia i in. Wyspa posiada dobre regularne oraz sezonowe połączenia z Dubrownikiem. 

Na wyspę nie można wjeżdżać samochodami (można zaparkować przy porcie w Dubrowniku; cena za parkowanie na cały dzień w sezonie to 27 EUR).

Przeglądaj więcej